A programról
A NEMECSEK Program
A Pál utcai fiúk, a Grund és NEMECSEK ERNŐ története sokat jelent mindenkinek. Nem csak Magyarországon, de a világ sok országában. Az összefogásról, az egymásra figyelésről és az elfogadásról legalább annyira szól, mint a támogatás fontosságáról. Mindezt csupa nagybetűvel, ahogy NEMECSEK ERNŐ nevét mindig írni kellett volna.
Ezek az értékek a mi programunkban is nagyon fontosak, hiszen amikor egy szervezetnek gyerekvédelmi útmutatót fejlesztünk, akkor abban segítünk, hogy egy olyan közösség jöhessen létre – ha úgy tetszik, egy olyan Grund – ahol mindenki jól van, biztonságban, és a legjobbat hozhatja ki magából.
Gyerekként és gyerekekkel foglalkozó szakemberként egyaránt rengeteg kérdés és dilemma merül fel a közösségekben.
A felmerülő konfliktusok sokfélék és a megoldásuk nem mindig könnyű, de egy közös bennük: minden esetben lehetőséget kínálnak arra, hogy valamit legközelebb jobban csináljunk.
Akár kortárs bántalmazásról, akár felnőtt–gyerek közötti bántalmazásról beszélünk, fontos, hogy az érintettek tudják, kihez fordulhatnak segítségért. A szervezetnek átlátható kereteket és egyértelmű szabályokat kell felállítania a bántalmazás megelőzésére, kezelésére és utánkövetésére. Ezt foglalja össze a gyerekvédelmi útmutató.
A Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programja abban segít, hogy a gyerekekkel foglalkozó közösségek – iskolák, óvodák, sportegyesületek és egyéb szervezetek – megtalálják a saját válaszaikat a biztonságos működésre, és létrehozzák saját gyerekvédelmi útmutatójukat. Ezenkívül képzéseket, tréningeket tartunk a gyerekeket körülvevő szakembereknek.
A programot az Európa Tanács nemzetközi ajánlása és az elmúlt évek hazai tapasztalatai alapján állítottuk össze. 2019-2024 között pedig tagjai voltunk a világ legnagyobb, gyerekvédelmi útmutatókkal foglalkozó nemzetközi ernyőszervezetének, a Keeping Children Safe-nek, amely időszakban kialakítottuk saját koncepciónkat és módszertanunkat. Bár a gyerekvédelmi útmutatót itthon még kevésbé ismerik, de a világ számos országában (Egyesült Királyságban, Franciaországban, Ausztriában, Lengyelországban) törvény szabályozza, hogy a gyerekekkel foglalkozó intézményeknek kötelezően rendelkeznie kell ezzel a dokumentummal. Itt elolvashatod az alapítványunk gyerekvédelmi útmutatójat!