A gyerekek véleménye mindenhol számít – Gyerekrészvétel a NEMECSEK Programban is!

A NEMECSEK Programnak kiemelten fontos a valódi gyerekrészvétel. Tudd meg, hogyan dolgozunk együtt a Gyermekjogi Követekkel!

Hintalovon

2022. 07. 07.

A NEMECSEK Programban – ahogy a Hintalovon Alapítvány többi programjában is – kiemelten fontos a valódi gyerekrészvétel. Mit jelent a gyerekrészvétel? Hogy ténylegesen bevonjuk őket több ponton is a munkánkba és valóban figyelembe vesszük a véleményüket, meglátásaikat, szoros együttműködésben dolgozunk a Gyerekrészvétel Programmal és a Gyermekjogi Követekkel

Miért fontos figyelembe venni a gyerekek véleményét?

Az ENSZ Gyermekjogi egyezménye alapján a gyereknek joga van ahhoz, hogy minden őt érintő ügyben meghallgassák véleményét és figyelembe is vegyék azt. A felnőtteknek elég információt és lehetőséget kell biztosítaniuk, hogy a gyerekek kialakíthassák és kifejezhessék véleményüket. A gyerekek bevonása erősíti az önbizalmukat, biztonságérzetüket és felelősségvállalásukat, segíti a demokratikus értékek kialakulását. Jobb döntésekhez vezet, mert a közös gondolkodás hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldásokat eredményez az őket érintő kérdésekben.

Kik pontosan a Gyermekjogi Követek?

A Gyermekjogi Követek fiatalkorú munkatársaink, az alapítvány 14-17 évesekből álló önkéntes csapata. Segítik a gyerekek szempontjainak megjelenítését a munkánkban, hazai és nemzetközi programokon, emellett önálló projekteken is dolgoznak. Céljuk, hogy a gyerekek megismerjék jogaikat, a felnőttek pedig jobban figyelembe vegyék a gyerekek véleményét.

Hogyan valósítjuk meg a gyerekrészvételt NEMECSEK programunkban?

A Gyerekjogi Követekkel többféle módon is együtt dolgozunk, a gyerekrészvétel szerves eleme munkánknak. Egyrészt minden hónapban egyeztetünk velük az éppen aktuális, konkrét projektjeinkhez kapcsolódó kérdéseinkről. Ezeknek a megbeszéléseknek olyan kézzel fogható eredményei születtek, mint például a hogyan beszélj tanárként a háborúról anyagunk vagy hogy mit mondjon egy tanár iskolai bántalmazás esetén.

Másrészt gyakran csatlakoznak hozzánk egyes szakmai megbeszéléseken, fórumokon. Például a Budapest Bábszínházzal való együttműködésünk során egyik Gyermekjogi Követünk is csatlakozott a színház igazgatójával és több kollégájával zajló megbeszéléshez, amelyen a színház életében előfordulható, gyerekeket érintő helyzetekről beszélgettünk. Mikor és hogyan lépjenek közbe a színház munkatársai, ha egy felnőtt kiabál egy gyerekkel? Mit csináljanak akkor, ha azt tapasztalják, hogy több gyerek csúfol valakit? Hiszünk abban, hogy ezekben a szituációkban felmerülő igényeiket és szükségleteiket a gyerekek saját maguk tudják legjobban megfogalmazni!

Egy másik jó példa a valódi gyerekrészvétel megvalósítására, amikor “Közösséggel a budaörsi gyermekek biztonságáért” címmel szakmai megbeszélést tartottunk, ahol a szakemberek a szülői munkaközösségek és diákönkormányzatok képviselőivel is  találkoztak. Az egyeztetésen két Gyermekjogi Követünk is részt vett. A megbeszélés és találkozó során a szakemberek, gyerekek és szülők együtt gondolták át, hogy milyen lépéseket lehet tenni azért, hogy minél nagyobb biztonságban legyenek a budaörsi gyerekek.

2021-ben útjára indítottuk NEMECSEK Sport Programunkat, amelynek előkészítésébe ugyancsak aktív részesei voltak a gyerekek. A program elindításának első lépéseként alakult egy 7 fős, fiatal versenysportolókból álló Gyerek Tanácsadó Testület. Az ő egyedi látásmódjuk és értékes véleményük teszi igazán teljessé a program szakmai anyagait.

A gyerekekért dolgozni csak velük együtt, közösen érdemes! Ezt nemcsak a NEMECSEK Programban résztvevő szervezeteknek hangsúlyozzuk, hanem mi is mindig szem előtt tartjuk saját alapítványi munkánk során.

További anyagaink

×
×

Cart